Záklony - jak na ně, aby opravdu prospívaly?
Eva Hrdličková: "Záklony bývají na lekcích obecně velmi oblíbené. Není divu, kromě zajímavých účinků na pohybový aparát (kompenzace sedavého stylu života, vyrovnání tlaku v meziobratlových plotýnkách) v nich můžeme pociťovat příliv energie, radosti, možná i posílení sebedůvěry. Věděli jste ale, že nesprávnou technikou v záklonech a také nepřizpůsobením rozsahu individuálním potřebám dochází k prohloubení tělesných dysbalancí a tedy postupně ke zhoršení či vytvoření potíží?
Nezoufejte, v následujících řádcích vám pomůžu pochopit, jak na vaše oblíbené záklony. A pokud u vás oblíbené nejsou, naučíte se, jak je provádět tak, abyste se v nich cítili dobře a aby vám prospívaly."
😨ZÁKLONY KONTRAPRODUKTIVNĚ:
- příliš hluboké, přitom bez plynulosti křivky páteře a při určitých dysbalancích (viz výše - individuální specifika)
- se zalomenými bedry, krční páteří (ač se jedná o záklon v jemném rozsahu)
- se staženými lopatkami a rameny vytaženými nahoru
- s pasivním břichem, případně břichem vytlačeným ven (vede k diastáze/kýle)
- při opakovaném špatném provádění vedou k prohloubení dysbalancí, zhoršení držení těla (směrem k hyperlordóze), vytvoření horního a dolního zkříženého syndromu (o tom příště), vzniku spasmů (případně i trigger pointů) v oblasti zad a krční páteře v různých etážích a propagaci bolestí jinde v těle, případnému vzniku diastázy břišních svalů, zřetězení dysbalancí do dalších částí těla (např. směřování kyčlí, kolen a kotníků dovnitř v souvislosti s naklopením pánve vpřed)
- MOŽNÁ NÁPRAVA: ⬅️⬅️⬅️ vrátit se o několik kroků zpět a začít od jemného záklonu (respektive "nulového" záklonu) se správnou oporou a plynulostí křivky páteře
Ukázky záklonových pozic:
Níže na fotografiích můžete vidět pozice připravující na záklon (první tři - protahují ohybače kyčlí: bojovník 1, klečící bojovník, zanožení z lehu na břiše), dále záklony jemně a zdravě provedené (záklon ze sedu s oporou o ruce - většinou vhodný i při diastáze; sfinga, velbloud, můstek, ryba).